Koreografer » Ksenia Zvereva

Ksenia ZverevaNamn: Ksenia Zvereva
Språk: svenska, engelska, ryska

Kontaktinfo:

Mobil 1: +46 (0) – 70 432 25 54
Mobil 2: + 7 911 – 036 51 91 (St. Petersburg)
Mail: kseniazvereva@hotmail.com

Utbildning:
2010 – Vaganova Ballet Academy (Ryssland, St. Petersburg);
Koreograf / Balettmästare
1999 – 2008 Kungliga Svenska Balettskolan (Stockholm)

Anställning:
2008 – National Academic Bolshoi Opera and Ballet Theatre of the Republic of Belarus
(Vitryssland, Minsk)

Scenisk erfarenhet:

National Academic Bolshoi Ballet Theatre of the Republic of Belarus:
- Svansjön (spansk dans, solo i ungersk dans, brud)
- La Bayadère (indisk dans, Manu)
- Törnrosa (Carabosse)
- Romeo & Julia (masker; koreografi: V.Yelizariev)
- Les Sylphides
- Giselle
- Don Quixote (Mercedes; solo i zigenardansen)
- La Sylphide (Nancy)
- Nötkäpparen (rysk och spansk dans; koreografi: V.Yelizariev)
- Carmina Burana (vaganter; koreografi: V.Yelizariev)
- Carmen Suite (koreografi: V.Yelizariev)
- La Fille mal Gardée
- La Corsaire
- Spartacus (koreografi: V.Yelizariev)
- The Fountain of Bakhchisarai (solo i cracovienne och mazurka; klocka)
- Schéhérazade (trio)
- Thamar (damernas duett)
- Creation of the World (Ängel; koreografi: V.Yelizariev)

m. fl.

Kungliga Operan (Royal Swedish Ballet)
- Nötknäpparen (koreografi: P.Isberg)
- Svansjön (koreografi: N.Konus efter M.Petipa)
- Romeo & Julia (koreografi: K.MacMillan)
- En Midsommarnattsdröm (koreografi: J.Neumeier)
- Törnrosa

Drottningholms Slottsteater; Confidencen:
- Semiramis (koreografi: R. Beck-Friis)
- Le retour du pintemps (Flora; koreografi: M. Skeaping)

Conservatoire de Musique, Luxembourg:
“Concert Actar, Oeuvres de Dimitri Chostakovitch” (koreografi: I.Raoukout)

Vaganova Ballet Academy:
Föreställningar i modern och nutida dans bl.a. på Vaganova Ballet Academy.

Kungliga Svenska Balettskolan / Dansens Hus (Stockholm):
- The Uprooting (solist; koreografi: J. Sturdy) – avgångsföreställning
- La Bayadère (Nikias variation, akt II)
- La Fille du Pharaon (Aspiccias variation, akt I)
- Coppelia (Gryning solot, akt III)
- Don Quixote
- La Sylphide (Nancy, 3 sylfider)
- La Fille mal Gardée (Lises variation, akt I)
- Raymonda (Raymondas variation, akt III)
- Tre spanska sånger (solist; koreografi: B. Arovén)

m. fl.

Har medverkat i föreställninigar för Operans Balettklubb.

Danstävlingar:
- International ballet competition in Mora (Sweden), Stora Daldansen 2006 (finalist)
- International ballet competition in Mora (Sweden), Stora Daldansen 2008 (finalist)
- Prix de Lausanne 2005

Erhållna stipendier:
Carina Aris Minnesfond 2004, 2005, 2006.
Rilton stipendiet 2007

Sommarkurser i dans:
International Ballet Masterclasses, Prague, 2008
Royal Ballet Summer School, London, Covent Garden 2007
National Ballet School of Canada, Toronto 2006
Gotland International Dance Seminar 2005
Piteå Dance Summer School 2004

Lärare I klassisk balett:
Tim Almaas
Josephine Jewkes-Almaas
Åsa Scharp
Elina Lehto-Tinterov
Marie Kearing
Gun Larsson
Cecilia Edelman
Inessa Dushkevitch
Vera Shvecova

Lärare i modern dans:
Madeleine Karlsson
Siv Ander
Jane Darling (jazz)
Birgitt Ljungberg
Anastasia Kadruleva
Tatiana Gordeeva

Repetitörer:
Jurij Petukhov
Nikolai Boyarchikov
Valentin Yelizariev
Inessa Dushkevitch
Dmitry Korneev
Andris Liepa
Svetlana Romanova
Stephen Sheriff
Alexei Ratmansky
Frédéric Olivieri
Gailene Stock
Cynthia Harvey
Daria Klimentova
Beatrice Knop
Barbora Kouhatkova
Joseph Sturdy
Marie Larsson-Sturdy

m. fl.