Choreographers » Ksenia Zvereva

Ksenia ZverevaName: Ksenia Zvereva
Languages: English, Swedish, Russian

Contact info:

Mobile phone 1: +46 (0) – 70 432 25 54
Mobile phone 2: + 7 911 – 036 51 91 (St. Petersburg)
Mail: kseniazvereva@hotmail.com

Education:
2010 – Vaganova Ballet Academy (Russia, St. Petersburg);
Choreographer / Ballet master
1999 – 2008 Royal Swedish Ballet School

Employer:
2008 – National Academic Bolshoi Opera and Ballet Theatre of the Republic of Belarus (Belarus,
Minsk)

Stage Experience:

National Academic Bolshoi Ballet Theatre of the Republic of Belarus:
- Swan Lake (Spanish dance, Hungarian dance, Brides)
- La Bayadère (Indian dance, Manu)
- The Sleeping Beauty (Carabosse)
- Romeo & Juliet (masks; choreography by V.Yelizariev)
- Les Sylphides
- Giselle
- Don Quixote (Mercedes; Gypsy dance)
- La Sylphide (Nancy)
- The Nutcracker (Russian and Spanish dances; choreography by V.Yelizariev)
- Carmina Burana (vagantes; choreography by V.Yelizariev)
- Carmen Suite (choreography by V.Yelizariev)
- La Fille mal Gardée
- La Corsaire
- Spartacus (choreography by V.Yelizariev)
- The Fountain of Bakhchisarai (Cracovienne and mazurka solo; the bell)
- Schéhérazade (trio)
- Thamar (lady´s duet)
- Creation of the World (Angel; choreography by V.Yelizariev)

among others.

Royal Swedish Ballet:
- The Nutcracker (choreography by P.Isberg)
- Swan Lake (choreography by N.Konus after M.Petipa)
- Romeo & Juliet (choreography by K.MacMillan)
- A Midsummer Night’s Dream (choreography by J.Neumeier)
- The Sleeping Beauty

Drottningholms Slottsteater; Confidencen:
- Semiramis (choreography by R. Beck-Friis)
- Le retour du pintemps (Flora; choreography by M. Skeaping)

Conservatoire de Musique, Luxembourg:
“Concert Actar, Oeuvres de Dimitri Chostakovitch” (choreography by I.Raoukout)

Vaganova Ballet Academy:
Contemporary / modern and neoclassical performances at Vaganova Ballet Academy and at other stages.

Royal Swedish Ballet School / Dansens Hus (Stockholm):
- The Uprooting (soloist; choreography by J. Sturdy) – graduation performance
- La Bayadère (Nikia´s variation, II act)
- La Fille du Pharaon (Aspiccia´s variation, I act)
- Coppelia (Dawn variation, III act)
- Don Quixote
- La Sylphide (Nancy, 3 sylphides)
- La Fille mal Gardée (Lise´s variation, I act)
- Raymonda (Raymonda´s III act variation)
- Three Spanish Dances (soloist; choreography by B. Arovén)

among others.

Participation in performances for the Ballet Club.

Ballet Competitions:
- International ballet competition in Mora (Sweden), Stora Daldansen 2006 (finalist)
- International ballet competition in Mora (Sweden), Stora Daldansen 2008 (finalist)
- Prix de Lausanne 2005

Scholarships:
Carina Ari Memorial Foundation 2004, 2005, 2006.
Rilton scholarship 2007

Ballet summer school / courses:
International Ballet Masterclasses, Prague, 2008
Royal Ballet Summer School, London, Covent Garden 2007
National Ballet School of Canada, Toronto 2006
Gotland International Dance Seminar 2005
Piteå Dance Summer School 2004

Classical ballet teachers:
Tim Almaas
Josephine Jewkes-Almaas
Åsa Scharp
Elina Lehto-Tinterov
Marie Kearing
Gun Larsson
Cecilia Edelman
Inessa Dushkevitch
Vera Shvecova

Contemporary dance teachers:
Madeleine Karlsson
Siv Ander
Jane Darling (jazz)
Birgitt Ljungberg
Anastasia Kadruleva
Tatiana Gordeeva

Coaches and Repetiteurs:
Jurij Petukhov
Nikolai Boyarchikov
Valentin Yelizariev
Inessa Dushkevitch
Dmitry Korneev
Andris Liepa
Svetlana Romanova
Stephen Sheriff
Alexei Ratmansky
Frédéric Olivieri
Gailene Stock
Cynthia Harvey
Daria Klimentova
Beatrice Knop
Barbora Kouhatkova
Joseph Sturdy
Marie Larsson-Sturdy

among others.